Kell a marketing - blog -

4/10 Az iskolák külső kommunikációja

Egy külső szemlélő az iskolát csakis annak a külső kommunikációja révén tudja megismerni. Ha ez nincs, vagy hiányos, akkor az negatív eredményeket – mint például a kevés beiratkozott diák – vonhat maga után. A külvilág számára egy iskola akkor tűnik jónak, ha átlátható, ezért érthető, világos és egyértelmű módon kell közölni mindazt, amit az iskola szeretne nyilvánvalóvá tenni.

Tulajdonképpen az iskola külső kommunikációjának a működtetésére egy külön állást is létre lehetne hozni, annyira komplex az egész feladat. Tény, hogy egy ilyen állás finanszírozását az iskolák ma még nem engedhetik meg maguknak, ilyenkor az egyes feladatokat (szakmai jelleg függvényében, vagy/és amit az iskola önerőből nem tud ellátni) ki is szervezhetik szakembereknek, erre szakosodott cégeknek. Amennyiben nincs erre lehetőség és mód, saját tapasztalon és gyakorlaton keresztül meg lehet tanulni, és akár néhány pedagógusra leosztva a kivitelezést, a napi szintű feladatokat meg lehet oldani.

A hatékony külső kommunikáció tervezése előtt elengedhetetlen néhány kérdésre válaszolni. Mennyire eladható, népszerű az iskola, mint termék, és mint szolgáltatás? A külső szemlélő számára milyen valós jelleggel és tulajdonságokkal ruházható fel, mely által vonzóbbá, szimpatikusabbá, emberközpontúbbá és elérhetőbbé válik? Eddig hogyan kommunikált, mint iskola? Van-e egy vonzó arculata? (Szerk. megj.: az arculat- és identitástervezésnek a fontossága miatt egy külön tananyagrészt szenteltünk)

Miután válaszoltunk a fenti kérdésekre, kezdetét veheti a külső kommunikáció tervezése, mely magába foglalja, a „hogyan, mit, milyen formában, milyen elemeket felhasználva akarunk kommunikálni?” kérdések kidolgozását is.

Az alábbiakban néhány olyan tanácsot, ötletet adunk, mely bármelyik iskola számára alkalmazható és hatásos külső kommunikációs elem/csatorna lehet.

  • Rendszeres kapcsolattartás a szülőkkel

Azért nagyon fontos része ez a külső kommunikációnak, mert az elégedett vagy elégedetlen szülő egy információhordozó forrás, hiszen gyereke által közvetett kapcsolata van az adott iskolával. Ha a szülő úgy érzi, hogy megfelelően van tájékoztatva a gyerekével kapcsolatban, nyugodt és elégedett, amit mások számára is közvetít. Érdemes ezért a szülőt rendszeresen értesíteni az iskola által szervezett programokról (még akkor is, ha az zártkörű), a gyerek eredményeivel kapcsolatban, akár e-mail, postai levél vagy sms formában. A rendszeresen tartott (legalább 3 havonta) szülőértekezlet is a szülő-iskola kapcsolat elmélyítésére szolgál.

  • Nyílt napok szervezése

Érdemes nyílt napokat szervezni legalább egy évben egyszer, amikor az iskola mindenki számára (nem csak a szülők) megnyitja kapuit, és lehetőség adódik a tanórai látogatásokra. Ezen a napon az iskola be tudja mutatni az épületét, a felszereltségét, a tanrendet, a pedagógusokat, az iskolán kívüli fejlesztő programokat stb. Ezáltal a külső szemlélő sokkal inkább betekintést nyerhet az iskola életében, mint ha például honlapról informálódna róla.

  • Aktuális honlap

Pozitívum, hogy nagyon sok iskola rendelkezik már saját honlappal, viszont szomorú tapasztalat, hogy az információk nincsenek frissítve, aktualizálva. Erre nagyon fontos hangsúlyt fektetni, mert az érdeklődök elsősorban a honlapról tájékozódnak. Egy jól, rendszerezetten, logikusan felépített, aktualizált honlap elengedhetetlen. Az iskolai honlapoknak ezért egy külön tananyagot is szentelünk.

  • Kampány az általános iskolákban

Az iskolák egyik elsődleges célja a megfelelő létszámú diák biztosítása minden évben. A középiskolát be lehet mutatni az általános iskolák 8-dik osztályos diákjainak, így megismerhetik annak a tevékenységeit, rendszerét, szervezett programjait stb.

Iratkozzon fel hírlevelünkre itt, és mi minden cikk megjelenéséről értesítőt küldünk, hogy le ne maradjon semmiről.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval