Kell a marketing - blog -

5/10 Hatékony kommunikáció diákok bevonásával

Ma már nemcsak a felsőoktatási intézmények, hanem a középiskolák is harcolnak a tehetséges fiatalokért, hogy évről évre fel tudják tölteni az elindítandó osztályokat. A felsőoktatásban a beiskolázási kampányok megszervezése és végrehajtása a költségvetés egy komoly részét képezi, amit a középiskolások nem tudnak megengedni maguknak. Pénzráfordítás nélkül is sikeresen megvalósítható egy ilyen kampány, mégpedig úgy, hogy az iskola a saját erőforrásait használja fel ennek érdekében. Kiket? A diákokat, természetesen pedagógusi irányítás és ellenőrzés mellett.

Miért a diákokat? Mert nekik nagyon nagy befolyásuk van az iskoláról kialakult imázs formálásban és támogatásában azáltal, hogy közvetlen élményekkel és tapasztalatokkal rendelkeznek az intézménnyel kapcsolatban. Egy jól motivált és informált diák hatékony kommunikációs eszköz lehet, vagy éppen ellenkezőleg, azaz megalapozatlan, fél információkat is terjeszthet az iskoláról. Azáltal, hogy az iskolák bevonják diákjaikat a külső kommunikációjukba, ráirányítják figyelmüket az ebbéli felelősségükre is.

A kétségek eloszlatása érdekében megerősítendő, hogy a kommunikáció iránt érdeklődő diákok képesek rendszeresen jó és fogyasztható médiatartalmat előállítani például az aktualitásokról, sikerekről, eredményekről. Másrészről, a diákok bevonásával úgy az intézmény, mint a tanuló is jól jár: „az iskolai közösségi szolgálat egy szervezett keretek között (…) végzett tevékenység, mely a helyi közösség érdekeit szolgálja, miközben biztosítja a résztvevők személyes fejlődését és tanulását is.” (Matolcsi 2003:74)

Nagyon sok iskola használja diákjait kommunikációra, de általában a folyamat leragad annál a szintnél, hogy információkat gyűjtenek be tőlük, de a feldolgozási folyamatban már nem vonják be őket. Miért ne állíthatnak elő médiatartalmat diák is (természetesen pedagógusi ellenőrzés és jóváhagyás mellett) például az újságnak és rádiónak?  

Ott van még az internet, mely szinten a diákok fantáziájának és kreativitásának a terepe lehet, hiszen ők úgy fogyasztóként, mint tartalom előállítóként sokkal fogékonyabbak az aktuális trendekre és újdonságokra. A diákok e tudását az iskola úgy kamatoztathatja, hogy lehetőséget ad nekik az intézményi honlap gondozására vagy az iskola Facebook oldalának a kezelésére. A jelenlegi diákok sokkal jobban értenek a multimédiás tartalmak gyártásához (például kép-, hang- és videó anyag szerkesztése), mely tovább növelheti egy honlap/Facebook sikerét.  

Ahhoz, hogy a diákok ezen a területen is kipróbálhassák magukat, az iskola részéről egy gondos, tervezett előkészület szükséges, szem előtt tartva azt, hogy ez nem megy egyik hónapról a másikra, hiszen a pedagógusok sem képzett szakemberek e téren, tanulniuk, fejlődniük kell ahhoz, hogy menedzselni tudjanak egy jól összeválogatott diákból álló csoportot.

És már előre is vetítettük azt, hogy ez csak akkor indulhat el, majd működhet jól, ha rendelkezésre áll egy csapat, aki komolyan foglalkozik ezzel. Hosszas és akár eredménytelen folyamat is lehet egy lelkes, önkéntes csapatot összeválogatni erre a tevékenységre, ezért az egészet érdemes először a belső kommunikációnál kezdeni, aztán olyan diákokat összeválogatni, akik majd egy komolyabb terepen is dolgozhatnak iskolájuk hírnevének a népszerűsítésén.

Iratkozzon fel hírlevelünkre itt, és mi minden cikk megjelenéséről értesítőt küldünk, hogy le ne maradjon semmiről.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval