Kell a marketing - blog -

6/10 Iskolai arculat és identitás

Az arculat nem más, mint egy tudatos és egységes iskolaazonosság, egy koordinált és egységesített kommunikációs munka, az a kép, melyet az iskola a munkatársai, illetve környezete számára kialakít. Magába foglalja a szervezet múltját, hitvallását és filozófiáját, dolgozóinak egyéniségét, a szervezet erkölcsi, valamint kulturális értékeit és stratégiáját.  

Az arculat tartalmi elemei a dominánsabbak (szavak, tettek, fizikai jelenlét, szervezeti struktúra és kultúra), a formai elemek (stílus, betűtípus stb.) önmagukban kevesek. Az iskoláknak is arra kell törekedniük, hogy egy egyéni, össze nem tévesztendő arculatra tegyenek szert. Valószínű, hogy már minden iskola rendelkezik egy bizonyos arculattal, viszont ennek még nagyon sok kidolgozatlan aspektusa van, amivel érdemes, és kell is foglalkozni!

Az arculathoz azok a tevékenységek is hozzátartoznak, melyek az iskolát jellemzik, minősítik és egyedi személyiségteremtő vonásokkal ruházzák fel. Ide sorolhatjuk az iskolát kiegészítő programokat, táborokat, kirándulásokat, a diák klubbot, az iskolarádiót és –újságot, azon rendezvények és évfordulók megünneplését, melyek az egymáshoz való tartozás érzését hivatottak szolgálni.

Általában az iskolák nem foglalkoznak tudatos arculatkialakítással és PR tevékenységgel, ezért elsőként az intézmény filozófiáját kell meghatározni, amelyre aztán építeni lehet. Itt a következő kérdésekre érdemes választ adni: miként gondolkodik az iskola?; mit tart fontosnak?;  hogyan vélekedik saját környezetéről?;  hogyan képzeli el magát a jövőben? Csak akkor lehet egy tudatos marketingtevékenységet folytatni, ha az iskola vezetősége tudja és megfogalmazta ezekre a válaszokat.

Az arculat tervezése

Az arculattervezésnél az első lépés a kutatás, mely által feltárandók az image különböző aspektusai. A tapasztalatok elemzése után kidolgozható az egységes arculat tartalmi és formai eleme.

Az iskola esetében nagyon fontos a jó teljesítmény, mely elsősorban a tevékenységén múlik, mely jól körülhatárolható és a célközönség számára is világos kell legyen. Ezek a tevékenységek – alap és kiegészítő – direkt módon szolgálják az iskola identifikációját. Ide tartozik a közvetlen környezet, a formai azonosítók, az alkalmazott jelképek és az iskolai kommunikáció.

A PR tevékenység arculati elemeinél meg kell határozni a tárgyalások, az üzleti levelezések hangnemét, az iskolai kiadványok, beszámolók jellegét és tartalmát. A cégjel, az írástípus, a monogram, az épület színe, homlokzata, a munkaruha, a berendezés, a felszereltség, az ellátottság megtervezése és meghatározása mind ide tartozik. Mindemellett le kell szögezni a stílust és a viselkedési normákat is.

Csak a kommunikációra kitérve, megkülönböztetünk külső és belső kommunikációs stílust. A külső kommunikációs stílushoz tartozik a munkaerő felvétel, - keresés, -utánpótlás, a célközönség felé irányuló kommunikáció és a szervezet közvetlen kommunikációjának a stílusa – például a portás, a takarítónő stb. felé –. Belső stíluson pedig a vezetők kommunikációs- és munkastílusa értendő.

A közvetlen stílushordozók nem objektívek, mivelhogy az iskola általános magatartása és a kommunikátorok egyéni stílusa határozza meg, mely köré a mondanivaló és a szlogen szövődik. Viszont a képek, a színek, tónusok, ábrák, betűtípus, elemek és zene már azok.

Ha az iskola tudatosan, mindig egységes arculattal jelenik meg, egy letisztult képet tud mutatni a külvilág felé.  Ez pedig fontosabb, mint gondolnánk. Az iskola PR tevékenysége is csak akkor lehet sikeres, ha tartalmi rendszere és egyedi arculata jól kidolgozott.

Iratkozzon fel hírlevelünkre itt, és mi minden cikk megjelenéséről értesítőt küldünk, hogy le ne maradjon semmiről.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval