Kell a marketing - blog -

3/10 Az iskolák belső kommunikációja

Ha marketingről, és azon belül kommunikációról beszélünk, általában mindenkinek a külső kommunikációs elemek jutnak az eszébe, pedig először a belső kommunikációt kell rendbe tenni, mert majd ez biztosít egy kőkemény alapot a hatásos külső kommunikációnak.

Miért fontos a belső kommunikáció? Azért, mert ez biztosítja, hogy az iskola küldetésével, identitásával, céljaival, eszmerendszerével úgy a tanárok, mint a diákok tisztába legyenek, azonosulni tudjanak, és mindenki ugyanazt a célt követve „végezze a munkáját”. A szűk keresztmetszetű, kevés csatornás kommunikáció negatívan hathat úgy a tanulókra, mint a tanárokra. Ha egy iskola belső kommunikációja terén rendben van, külső kommunikációjának a felépítésénél sem lesz már igazán gond, hiszen a továbbított üzeneteknek hátterében valóban egy „valós” dolog áll.

Többnyire egy iskola belső szervezete hierarchikusan van felépítve, az információ is fentről lefele áramol, az iskolavezetéstől indulva, a tanárokon át, egészen a tanulókig. Nagyon ritkán jön össze a tudatos, végiggondolt tervezés, mely elsősorban azon csatornák megválasztását foglalja magában, mely valóban jobbá teszi a belső kommunikációs rendszereket. Sajnos nincs olyan egységes modell, melyet minden iskolára rá lehet húzni, hiszen a különböző iskolaméret más-más kommunikációs csatornát és kommunikációs technikát kíván meg, nem utolsó sorban pedig az intézményeket helyi viszonyok, adottságok és feltételrendszerek függvényében is meg kell vizsgálni.

A legtöbb iskola vezetése általában egyirányúan kommunikál, azaz utasításokkal, és ez a legnagyobb hiba, amit egy kommunikációban elkövethetnek, holott biztosíthatnának egy olyan „hétköznapi” kommunikációs gyakorlatot is, mely a hatásossága mellett egy életreszóló tapasztalatszerzést is jelentene úgy a diákoknak, mint a tanároknak.

Az iskola belső kommunikációjában a vezetők, a tanárok és a diákok képezik az alanyokat. Az alábbiakban olyan kommunikációs technikákat, ötleteket adunk, mutatunk be, melyek segítségül lehetnek egy hatékony, belső kommunikációs rendszer kialakításában.

  • Tantestületi értekezletek meghatározott idejű rendszerességgel, melyen a tanárok és a vezetőség vesz részt. Ezeken az értekezleteken a tanárok az iskolát érintő feladatokat beszélik meg, és szükség esetén döntenek. A megbeszélések során felmerült, diákokat érintő dolgokat az osztályfőnökök továbbítják.
  • Iskolabizottsági értekezlet havonta, melyen a vezetőség, az osztályfőnökök, és a diákok képviselete is részt vesz. A vezetőség tájékoztatja az érintetteket az iskola ügyeiről, a közelgő eseményekről, feladatokról, illetve értékeli az elmúlt időszakot. Ezeken az értekezleteken kap helyet az ötletek meghallgatása, valamint a vélemények kikérése is az egyes területekről, megoldásokról stb.
  • Faliújság, melyről a diákok tájékozódhatnak a fontos eseményekről, ezen kívül ajánlott egy faliújság a pedagógusok számára is, melyen szintén elolvashatják a legfontosabb tudnivalókat, hogy semmiképp se kerülje el a figyelmüket valamilyen fontos információ.
  • Levelezőrendszer, mely a vezetőség-tanárok és a tanárok-diákok belső, zökkenőmentes kommunikációját egy magasabb szintre emelheti. A vezetőség levelezőlisták segítségével továbbíthatja az aktuális információkat, híreket, tájékoztatókat a tanárok felé. A tanárok pedig a diákokat érintő, fontosabb tudnivalókat tudják közölni velük.
  • Facebook csoportok: belső kommunikáció szempontjából a zárt, célzottan kialakított Facebook csoportok igen hatékonyak lehetnek – költségszempontból is. Az üzenetet fogadó nagyon könnyen visszacsatolhat a küldőnek. Ajánlott csoportokat létrehozni külön osztályonként, vezetőség – tanárok között, valamint egy olyat, melyben az iskola összes szereplője jelen van.
  • Más lehetséges kommunikációs elemek: honlap, sms, videókonferencia

Iratkozzon fel hírlevelünkre itt, és mi minden cikk megjelenéséről értesítőt küldünk, hogy le ne maradjon semmiről.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval