Kell a marketing - blog -

3/10 Kell a marketing a székelyföldi civileknek?

Hatékony marketingkommunikáció

A marketingkommunikáció bizonyos értelemben a márka „hangjaként” is értelmezhető.
Kotler - Keller

A márkaépítés és a szervezetünk munkásságának megismertetése szélesebb körökben nem valósulhat meg a marketingkommunikációs tevékenységek nélkül. Ugyanakkor a marketingkommunikáció abban is segít, hogy hatékonyabban működhessen a szervezetünk és a céljainkat elérjük.

A marketingkommunikáció célja az ismertetés, informálás és főként az, hogy meggyőzzük, cselekvésre buzdítsuk a célcsoportunkat. A civilszervezetekre jellemző, hogy adománygyűjtésnél, vagy az általuk szervezett program népszerűsítése érdekében, vagy a támogatottak eléréséért használják a marketingkommunikációs eszközök előnyeit.

A marketingkommunikáció úgy lehet csak hatékony, ha meghatározott cél érdekében használjuk a különböző eszközöket, miután megvizsgáltuk azt, hogy kit, hol és hogyan kell elérjünk az üzenetünkkel.

Tűzzünk ki célokat!

Legfontosabb, hogy kitűzzük azt a célt, amit el akarunk érni. Milyen a jó cél? Egy marketingben is használatos betűszóval megjegyezhetjük, hogy a jó cél SMART, vagyis

  • S – Specific; KONKRÉT, PONTOSAN KÖRÜLÍRT

Pontosan mit akarunk elérni? Pl. A célunk az, hogy a karácsonyi vásáron szervezett adománygyűjtésen annyi pénz összegyűljön, hogy abból a városunkban élő 100 legszegényebb családot megajándékozhassuk.

  • M – Measurable; MÉRHETŐ

Mikor tudjuk, hogy elértük azt, amit akartunk? Pl. Ahhoz, hogy egységes 50 lejes ajándékcsomagokat készítsünk és adjunk át, 5000 lej adomány kell összegyűljön.

  • A – Achiavable; ELÉRHETŐ, MEGVALÓSÍTHATÓ

Hogyan lehet elérni a célt? Pl. A vásárban hétvégén átlagosan 8000 ember fordul meg, tehát minden 16. személyt kellene rábírni arra, hogy 10 lejt adományozzon. Azoknak a személyeknek, akiknél az adományozási hajlandóság erősebb, fel kell hívni a figyelmét, hogy a karácsonyi vásárra látogatva is tehetnek jót.

  • R – Relevant; LÉNYEGES, FONTOS

Miért szükséges? Pl. A nélkülöző családok számára is örömteli ünnepi pillanatokat szeretnénk szerezni az adománycsomagokkal.

  • T – Time-bound; HATÁRIDŐHÖZ KÖTÖTT

Mikor van a határidő? Pl. A karácsonyi vásár végéig kell összegyűjtsük az adományokat.

Határozzuk meg a célcsoportot!

Vizsgáljuk meg, hogy kiket kell elérjünk annak érdekében, hogy a meghatározott célunk teljesüljön. Civilszervezetek esetében több célcsoport is szóba jöhet: partnerek, kliensek, támogatók, önkéntesek, támogatottak. Először is azt kell eldöntsük, hogy a célunk elérésében most kikre van szükségünk. Gondoljuk végig, hogy férfiakat, nőket, gyerekeket, családokat akarunk-e megszólítani, milyen életkorúakat, milyen érdeklődési körrel rendelkezőket, stb. Vegyünk számításba minél több tényezőt, ami leginkább meghatározhatja azokat az embereket, akik segíthetnek a céljaink elérésében.

Válasszuk ki a marketingkommunikációs csatornát!

Ha sikerült körülírjuk, hogy kiket szeretnénk elérni, vizsgáljuk meg, hogy ők hol találkozhatnak az üzenetünkkel. Manapság sokan használják az internetet, közösségi oldalakat, gondoljuk át, hogy azok is, akikhez szólni akarunk. Meg kell fontoljuk, hogy rádión vagy újságon keresztül eljut-e hozzájuk az üzenetünk. Ötleteljünk, hogy milyen helyeken fordulnak meg azok, akiket cselekvésre akarunk késztetni. Ezeken a helyeken egy plakát is célba juttatná a mondanivalónkat? Próbáljuk beleképzelni magunkat azok helyébe, akiknek célozzuk az üzenetet, képzeljük el, hogy hol figyelnének fel a leginkább a kommunikációs üzenetre.

Fogalmazzuk meg az üzenetünket!

A marketingkommunikációs üzenetünk hangnemét a célközönségünkhöz kell igazítani. Ennek szintén az az előfeltétele, hogy tudjuk, hogy kikhez akarunk szólni, kikre akarunk hatni, kiket buzdítunk cselekvésre, annak érdekében, hogy a kitűzött célunkat teljesíthessük. Minden esetben jó, ha az üzenetünk rövid, érthető, és minden hasznos információt tartalmaz. A marketingkommunikációban használatos az úgynevezett AIDA modell, ami alapján végigkövethetjük, hogy az üzenetünk megfelel-e az alábbi követelményeknek:

  • A – Attention; FIGYELEM

Legyen figyelemfelkeltő! Ezt a vizuális elemekkel, vagy hangokkal is segíthetjük.

  • I – Interest; ÉRDEKLŐDÉS

Keltse fel a célközönségünk érdeklődését! Minél személyesebb, érzelmekre hatóbb az üzenet, annál könnyebben felfigyelnek rá.

  • D – Desire; VÁGY

Keltse fel a vágyat az üzenet befogadójában arra, hogy cselekedni akarjon! Fogalmazzuk meg, hogy milyen előnye származik neki, vagy másoknak abból, ha cselekszik.

  • A – Action; CSELEKVÉS

Bíztasson cselekvésre az üzenet, és ugyanakkor kínálja fel a lehetőségeket erre! Biztosítsuk a legegyszerűbb utat a cselekvésre, és legyen egyértelmű, hogy hol, mikor teheti meg ezt a célközönség azon tagja, akihez sikeresen elért az üzenet. 

A marketingkommunikáció átalakulóban van, és a cselekvésre buzdító egyirányú üzenetek célba juttatása mellett a hűséges kapcsolatok kialakítására is törekszenek a szervezetek a célcsoportjukkal. Erről részletesebben a következő cikkünkben olvashat. Ha nem szeretne lemaradni róla, iratkozzon fel a hírlevelünkre, kattintson ide.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval