Kell a marketing - blog -

1/10 Kell a marketing a székelyföldi civileknek?

Márka és márkázás

A marketing művészete alapjában véve a márkaépítés művészete.
Philip Kotler

Mindennapi életünkben körülvesznek minket a márkák, nap, mint nap márkajelzésekkel ellátott termékeket használunk, márkanevek és szlogenek csengnek a fülünkben, amikor egy vásárlási problémával találkozunk, én-márkázásról szóló könyvek, előadások kínálkoznak nekünk.

Miért van ekkora jelentősége a márkának és márkaépítésnek? Nonprofit szervezetként hogyan építsünk márkát? Másoknak mi juthat eszébe a szervezetünkről?

Milyen hibákat követünk el?

Előfordul, hogy amikor életre hívunk egy új szervezetet, vagy amikor belemerülünk a mindennapi feladatok ellátásába, a sok teendő közepette kimaradnak hosszú távon fontos lépések, vagy nem fektetünk kellő hangsúlyt egyes folyamatokra, mint például a márkázásra. E nélkül a tevékenységeinket tudjuk végezni, sőt kisebb-nagyobb sikereket is bezsebelhetünk.

Ám egy ponton azt érezhetjük, hogy valamiért nem haladunk előre, nem fejlődünk, alig ismerik a szervezetünket, a céljainkat nehézkesen érjük el, a célcsoportunk észre sem vesz. Ilyenkor döbbennünk rá (jó esetben), hogy elmulasztottuk, keveset foglalkoztunk a szervezetünk márkázásával.

Jó hír: a lemaradás behozható. Bármikor tehetünk annak érdekében, hogy megmutassuk értékeinket, azt hogy milyen célok vezérelnek minket.

Milyen problémára nyújt megoldást?

A márkázás a nonprofit szervezetek számára is ugyanolyan fontos, mint a nagy nemzetközi vállalatoknak. Nem csak a termékek és szolgáltatások esetében hasznos a márkázás.

Hogy miért? Mert a márkázás folyamata a nonprofit szervezetünknek is lehetővé teszi,

  • hogy megismerjenek,
  • felismerjenek minket a tömegben,
  • elkötelezett és hűséges támogatóink, partnereink, önkénteseink legyenek,
  • könnyen beazonosíthatóak legyünk a célcsoportunk számára,
  • a célközönségünk szeressen minket, a tevékenységeinket.

A márka ismertséget, hírnevet, így sikereket is garantál a működésünknek, ezért érdemes mélyebben megismerni a márkaépítés fortélyait és alkalmazni azokat.

A márka

Először is tisztázzuk a márka fogalmát. Az érthetőség kedvéért két irányból közelítsük meg; mások számára mit jelent a mi márkánk, illetve, hogy számunkra mit jelent.

Mások szemszögéből márkaképnek nevezzük azt, amit gondolnak rólunk, éreznek velünk kapcsolatban. Ez lehet egy elképzelés a szervezetünkről, egy elvárás irányunkba, lehet egy garancia, egy bizalmi kapcsolat, lehet érték, tisztelet, hűség, szeretet, közömbösség, taszító érzés.

Gondolkodjunk el, hogy mi juthat eszébe másoknak rólunk, milyen gondolataik vannak, amikor meghallják a szervezetünk nevét? Ismerős egyáltalán nekik vagy semmitmondó? Tudják, hogy milyen területen tevékenykedünk?

A márka a mi szemszögünkből márkaidentitás, márkaazonosság. Mindazt foglalja magába, amit mi közvetítünk mások felé tudatosan kialakított üzenethordozó alkotóelemek és folyamatok összességével. - márkanév, szlogen, logó, amelyek ugyanazt az értéket sugallják.

Soroljuk fel, hogy mit szeretnénk, hogy eszébe jusson másoknak – meglévő és/vagy potenciális támogatóinknak, önkénteseinknek, munkatársainknak, partnereinknek, célközönségünknek - a szervezetünk neve hallatán!

Következő cikkünkben a sikeres márkázás 3 titkáról olvashat. Ha szeretne értesítőt kapni a megjelenéséről kattintson ide.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval