Kell a marketing - blog -

1/10 Miért kell a marketing az iskolákban?

Minden változik, ez alól pedig az iskolák környezete sem kivétel. Ma már az oktatás piacán is nyugodtan beszélhetünk versenyhelyzetről, mely egyre jobban kiteljesedik és erőteljesebb lesz. A lehetőségek felismerése és kihasználása, a veszélyekkel való szembenézés az intézményektől olyan ismereteket, képességeket és készségeket igényelnek, melyekkel nem biztos, hogy rendelkeznek. Az iskolák is – akárcsak a vállalkozások –szolgáltató szervezetek, ezért érdemes az ügyfélközpontú vezetésre fókuszálni.

Bár az iskolák nem vállalkozások, egy piac szereplői lévén, marketing környezettel rendelkeznek, és ahhoz, hogy életbe maradjanak, eszközrendszerükből nem hiányozhat a piacközpontú szemlélet, a marketing tudat sem. Az iskolamarketing úgymond kiegészítésképp kellene megjelenjen a hétköznapokban, mely segíti és kiegészíti a vezetés eddig alkalmazott módszereit. Az iskolamarketing eszköz és nem cél! Egy eszköz, mely nem uralja, hanem szolgálja a folyamatokat.

Miért kell marketing az iskolákban? Mert ebben az esetben is beszélhetünk értékcseréről, eladásról és kapcsolati viszonylatról. Az iskoláknak jól meghatározott ügyfélköre, célpiaca és versenytársi környezete van, beleértve olyan fogalmakat, mint kereslet, kínált, verseny, ár, minőség, haszon-érték, imázs, arculat, folyamat, ügyfélkör stb. Elengedhetetlen tehát, hogy a marketinget megismerve és felhasználva, az intézmények piacképesebbé váljanak, de erre már a külső környezeti hatások rá is kényszerítették őket.  

Ma már az sem egyértelmű, hogy melyik iskolába kerüljön a gyerek. Ez egy családi megbeszélés kiemelt témája lehet, ahol nagyon sok választási szempont előtérbe kerül. Ma már szinte egyik napról a másikra az intézmények egy versenyben találták magukat, amelyben harcolni kell a jó tanulmányi eredményeket és sikereket felmutató diákokért, a pályázati forrásokért, a támogatókért és szponzorokért. Itt már azért nagyobb hangsúlyt kell fektetni a jobb kommunikációra, az intézmények tárgyi-technikai minőségére, a kibocsátott üzenetek milyenségére.

Sok helyen úgy gondolja az iskolavezetés, hogy az intézménynek nincs szüksége semmilyen marketingre, hiszen a gyereknek valahol tanulnia kell, tehát a piac adott, nem kell harcolni érte. Azt hiszik, hogy a marketinget csak a gazdasági szektorban érdemes alkalmazni, az oktatásban felesleges, mindemellett ráadásul nagyon kevés az olyan iskolamarketinget oktató anyag, mely a tudatos gyakorlati alkalmazást segítené.

Azért meg kell említeni, hogy az iskolák egy bizonyos része már jelentős piaci tapasztalatot halmozott fel, akik pedig jól felismerték a környezet változásait, jelentős előnyre tettek szert. Az iskolák közötti versenyben vannak győztesek és vesztesek, a marketinggondolkodás pedig abban segít, hogy az adott intézmény a győztesek táborát képviselje. Akik lemondanak a marketingről, azok a versenyképesség hosszú távú biztosítását veszélyeztetik.

A továbbiakban kilenc tananyagon keresztül igyekszünk segítséget nyújtani az iskoláknak abban, hogy minél jobban azonosulhassanak a marketing szemlélettel, és a legfontosabb módszereket elsajátíthassák. A későbbiekben az alábbi témakörökben olvashatnak:

  • Az iskolák marketingrendszeréről
  • Az iskolák belső kommunikációjáról
  • Az iskolák külső kommunikációjáról
  • Hatékony kommunikáció a diákok bevonásával
  • Iskolai arculat és identitás elemzés
  • A PR tevékenység fontossága az iskolákban
  • A tanulólétszám megtartása és növelése
  • Az iskolai honlapokról
  • Iskolai programok szervezése

Iratkozzon fel hírlevelünkre itt, és mi minden cikk megjelenéséről értesítőt küldünk, hogy le ne maradjon semmiről.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval