Kell a marketing - blog -

4/10 Kell a marketing a székelyföldi civileknek?

Marketing másként

Az emberek nem termékeket és szolgáltatásokat vesznek. Kapcsolatokat, történeteket és varázslatot vásárolnak.
Seth Godin

A marketingkommunikáció átalakulóban van, és a cselekvésre buzdító egyirányú üzenetek célba juttatása mellett a hűséges kapcsolatok kialakítására is törekszenek a szervezetek a célcsoportjukkal. Elkötelezett vevőkre, partnerekre van szükségük a szervezeteknek ahhoz, hogy stabilan tudják tenni a dolgaikat céljaik elérése érdekében. A civil szervezetek alap tulajdonsága, hogy valamilyen jót szolgálnak, valami jó ügy érdekében tevékenykednek, így nincs is olyan nehéz dolguk, mint egyes profit orientált vállalatnak, hogy bizalmas, elkötelezett személyekkel vegye körül magát.

Tulajdonképp a „hagyományos” marketinget kell továbbgondoljuk értékeink hangsúlyosabb közvetítésével és érzelmek kiváltásával.

Hagyományos marketing

A marketinget néhányan összetévesztik a reklámmal, hirdetéssel, pedig ezek csak a marketingkommunikáció eszközei közé tartoznak. A marketingkommunikáció pedig a marketing egy része. Úgynevezett marketing mix foglalja össze mindazt, amivel valójában a marketing foglalkozik. A marketing mix alap elemeit 4 P-ként is ismerjük, az angol kifejezések után:

  • Product; vagyis termék vagy szolgáltatás
  • Place; értékesítési csatorna, elérhetőség
  • Price; ár vagy díj
  • Promotion; marketingkommunikáció

A civil szervezetek esetében nem mindig beszélünk termékekről és szolgáltatásokról, amikhez bizonyos helyeken juthatunk hozzá, amiknek megszabott áruk van, és megfelelő eszközökkel hatnak a célcsoport tagjaira, hogy vevőkké váljanak. A non profit intézmények termékei, szolgáltatásaihoz erős érzelmek társulnak. A civil szervezetek megfoghatatlan termékei vagy szolgáltatásai érzelmeket és élményeket hagynak az emberekben.

Érzelmek és a marketing

Manapság egyre elterjedtebb a termelők, szolgáltatók és kereskedők marketing szemléletében is, hogy az érzelmeket előtérbe helyezik. Az érzelmek fontosságát kiemelve a 4 P átalakul 4 E-vé, az alábbiak szerint:

  • Product helyett Experience; vagyis élmény

A hangsúly azon van, hogy a termékünk vagy szolgáltatásunk használatával a fogyasztónak élményeket, tapasztalatokat nyújtsunk. Civil szervezetek által szervezett programok, vagy általuk értékesített tárgyak, általuk nyújtott szolgáltatások alapvetően értéket, életérzést adnak a résztvevők, fogyasztók számára. Ezeket kell hangsúlyozni, a célcsoportunk figyelmét az élmény, tapasztalatszerzés lehetősége felé irányítani.

  • Place helyett Everyplace; mindenhol

Manapság az értékesítési és kommunikációs csatornák száma elég nagy, amik felé az emberek is egyre nyitottabbak. Mind a vállalatoknak, mind a civilszervezeteknek ott a helyük, ahol a célcsoportjuk is van. A lehető legtöbb olyan helyen, eseményen, csatornán próbáljunk meg jelen lenni, ahol esélyünk van a célcsoportunkkal kapcsolatba lépni, üzenetet, információt átadni a számukra. Ennek előfeltétele, hogy ismerjük meg alaposan a célcsoportunkat.

  • Price helyett Exchange; csere

Mit adunk a pénzért, az időért, a figyelemért, a segítségért cserébe? Ne az árról, költségről, a valamire szánt időről, figyelemről beszéljünk, hanem arról az értékről vagy érzésről, amit adhatunk, biztosíthatunk cserébe. Adománygyűjtésnél, segítségnyújtásra való biztatásnál a célcsoportunk számára közvetítsük azok örömét, mosolyát, akik az adományban, segítségben részesülnek.

  • Promotion helyett Engagement; elköteleződés

A marketingkommunikáció egyes eszközei zavaróak lehetnek a nagyközönség számára, ilyenek a reklámok főműsoridőben, vagy a zenehallgatást félbeszakító hirdetések, webes felületeken előbukkanó ajánlatok. A célcsoportunkat ne akarjuk megzavarni, inkább vonjuk be abba, amit mi képviselünk. Közvetítsük feléjük, hogy mi mit és hogyan teszünk, vagy gondoljuk, hogy tenni kell annak érdekében, hogy jobb legyen a világ. Ha ők is magukénak érzik ezeket az eszméket, osztoznak a véleményünkön, valószínű, hogy elköteleződnek felénk és segítségünkre lesznek a céljaink elérésében.

Röviden:

  • kínáljunk lehetőséget az élmények, tapasztalatok szerzésére,
  • legyünk ott mindenhol, ahol a célcsoportunk van,
  • értékek felismerését és érzéseket váltsunk ki másokból,
  • közvetítsük, amit hiszünk, hogy tehetünk egy jobb világért.

A következő cikkünk a korunk egyik legaktuálisabb témája; az online marketingkommunikáció lesz. Ne maradjon le arról sem, iratkozzon fel hírlevelünkre itt.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval