Kell a marketing - blog -

5/10 Kell a marketing a székelyföldi civileknek?

Online jelenlét

Információszerzés céljából az internetet használjuk a legtöbbet. Munka, hír- és információszerzés, olvasás, szórakozás, ügyintézés, kapcsolattartás, kommunikáció, útvonaltervezés, vásárlás céljából órákat töltünk naponta a világhálón. Folyamatosan növekszik az internethasználók száma világszerte, és közvetlen környezetünkben is. A gazdasági szereplők meglátták annak a lehetőségét, hogy számtalan vevővel találkozzanak és kommunikáljanak online felületeken. A non-profit szervezeteknek is nagy lehetőségeket tartogat az internet.

Interneten nagy tömeghez szólhatunk viszonylag olcsón vagy majdnem ingyen;

  • bemutathatjuk szervezetünket,
  • ismertethetjük tevékenységeinket,
  • közölhetjük céljainkat,
  • felhívhatjuk mások figyelmét is azon problémákra, amikre megoldásokat keresünk és kínálunk,
  • adománygyűjtésre is alkalmas,
  • önkénteseket, partnereket kereshetünk.

A legnagyobb előnye az online jelenlétnek az, hogy jelen tudunk lenni ott, ahol épp a célcsoportunk, az érdeklődők vannak. Leginkább weboldallal és/vagy közösségi oldallal vannak jelen a civil szervezetek a világhálón. Lássuk ezt a két online megjelenési formát.

Weboldal

Az interneten egy szervezetnek vagy márkának a legfontosabb jelenléte a weboldala, mert a szervezet online módon itt mutatkozik be az érdeklődőknek. Fontos, hogy jó legyen az első benyomás, a hiteles információk a szervezet profizmusát tükrözik.

Az idelátogatók számára az értékes információk mellett a honlap megjelenése is fontos; könnyen áttekinthető, egyszerűen használható kell legyen. Ezért érdemes minden egyes apró részletet megtervezni, és úgy kialakítani, hogy az oldalra látogató vendég tetszését elnyerjük. Továbbá lényeges egy weboldal esetében, a funkcionalitás és kezelhetőség, mindenki az átlátható, könnyen manőverezhető oldalakat szereti. Tegyük fel magunknak azt a kérdést, hogy mire szolgál majd a weboldalunk, és a szerint alakítsuk ki, törekedve arra, hogy felhasználóbarát legyen.

Ha például támogatókat szeretnénk gyűjteni egy adott ügy érdekében, akkor a weboldalunkat is kihasználhatjuk erre úgy, hogy egyszerűen felajánljuk erre a különböző lehetőségeket az idelátogatóknak; online pénzátutalástól a személyes adománynyújtásig. A weboldalon fontos feltüntetni a szervezetünk további elérhetőségeit. Nem tudhatjuk, hogy a látogató milyen módon kíván velünk kapcsolatba lépni, ezért minden kapcsolattartási lehetőséget érdemes megadni.

A weboldalunk elkészítését bízzuk szakértőre, csak előtte szögezzük le, hogy miket akarunk itt közölni, mire akarjuk használni, nyugodtan tájékozódjunk más weboldalakról, gyűjtsük össze a jó, számunkra is alkalmazható ötleteket. Ajánlott megnézni mindig az aktuális trendeket, a legjobbnak ítélt weboldalakat. Itt megtekintheti a 20 legjobb nonprofit weboldalt, amiken tetten érhetőek a mai trendek, mondhatni elvárások egy weboldallal szemben:

  • alapvető elvárás, hogy úgynevezett mobilbarát legyen, vagyis ha valaki mobil eszközön nyitja meg az oldalt, akkor is jól olvasható, egyértelműen felépített, könnyen kezelhető legyen,
  • a főoldalon legyen feltűntetve a lehető legtöbb hasznos információ, ne kelljen a felhasználó keresgélje a lényeges pontokat az oldalunkon,
  • vizuális elemeket hangsúlyosan használjunk; képek, grafikák, ikonok, videók alkalmazásával többet mondhatunk el, mint a hosszú szövegekkel.
Közösségi oldalak

Népszerűek a közösségi oldalak használata az internet felhasználók körében. Használatuk a könnyű kezelhetőség, gyors kommunikáció miatt terjedt el. Felismerve ezeket és azt, hogy az üzenetek jól célozhatók, a civil szervezetek is egyre aktívabbak a közösségi oldalakon. Ráadásul teljesen ingyenesen, akár szakember bevonása nélkül is létrehozhatunk egy közösségi oldalt.

Erdélyiek körében a legelterjedtebb a Facebook. Rengeteg felhasználó megfordul itt nap, mint nap. Azoknak a non-profit szervezeteknek, akiknek a célcsoportja aktív tagja ennek a közösségi médiának, mindenképp érdemes létrehozzanak egy Facebook oldalt, ahol bővíthetik ismeretségi körüket.

A Facebook oldal lényege; az, hogy kapcsolatot létesítsünk a célcsoportunkkal, a régi-, a meglévő-, az új-, és a potenciális támogatóinkkal, önkénteseinkkel, partnereinkkel. Köztudott, hogy a Facebook egy interaktív felület. Ezért párbeszédet is folytathatunk a közönségünkkel, amikből jó ötletek születhetnek, megismerhetünk több szemszögből egy-egy problémát, amire megoldási javaslatok is születhetnek a többoldalú kommunikáció során. Alkalmunk nyílik ezen a felületen bemutatni tevékenységeinket, eredményeinket, köszönetünket és hálánkat közvetíthetjük azok felé, akik támogatták sikeres működésünket.

A Facebook oldal létrehozása, vagy csoportok és események kreálása a civil szervezetek számára is épp oly ingyenes, mint a magán személyeknek. Az oldal további feltöltése információkkal, adatokkal, képekkel, videókkal, egyszóval tartalommal ugyancsak díjmentes. A Facebook felkínál a szervezetek számára fizetős reklámokat is, amelyek a pontos célozhatóságnak köszönhetően költséghatékonynak mondhatóak, mert azokat éri el, akiket mi szeretnénk, hogy elérjen. A Facebook ingyenes reklámja pedig a szájreklám, vagyis az információk továbbadása, ez olyan üzenet, rendkívüli esemény, érdekesség, hír, ami arra készteti a nagyközönséget, hogy megossza közvetlen környezetével. Ez a Facebook felületén nagyon látványos, és gyors folyamat. Amikor egy Facebook felhasználó kedveli, hozzászól, vagy megosztja a szervezetünk által közzétett tartalmat, a felhasználónak sok ismerőse is láthatja ezt a tevékenységet. Hasonló érdekeltségű ismerős ezt a tevékenységet tovább folytathatja, ha az ő tetszését is elnyerte a tartalom. Így indul el a lavina, és így jut el az adott tartalom akár pillanatok alatt tömegekhez. Ez főként márkaismertséget eredményez a szervezetünknek.

A Facebook oldalak nem csak azok számára láthatóak, akik rendelkeznek Facebook profillal, hanem nyilvánosak bárki számára. A Facebook oldal abban is a segítségünkre lehet, hogy az érdeklődő és a keresőmotorok könnyebben rátaláljanak a szervezetünk Facebook oldalára és weboldalára.

Itt részletes útmutatót olvashatnak angolul arról, hogy a Facebook milyen lehetőségeket kínál a nonprofit szervezeteknek, kezdve az alapoktól, az ismertség növelésén át az adománygyűjtésig.

Amint láthatjuk az interneten viszonylag olcsón vagy ingyen is közvetíthetjük az üzeneteinket, nagyobb ismertségre tehetünk szert, közösségeket hozhatunk létre, ezért ajánlott kihasználni a felkínált lehetőségeket. A következő cikkben bemutatunk két olyan lehetőséget, amiket kimondottan a civil szervezetek számára kínál fel a világháló. Erről jobb, ha nem maradnak le, iratkozzanak fel a hírlevelünkre itt.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval