Kell a marketing - blog -

2/10 Kell a marketing a székelyföldi civileknek?

Sikeres márkázás

A márkázás vagy márkaépítés egy fontos stratégiai elem lehet a szervezetünkben, ugyanis azon tevékenységek, folyamatok összességét jelenti, amelyeket tudatosan hajtunk végre annak érdekében, hogy gondolatokat, érzelmeket ébresszünk a külvilágban. Ha teszünk érte, ha nem idővel az emberek fejében kialakul egy kép a szervezetünkről. A márkázás így annak a lehetőségnek a választása, hogy tegyünk annak érdekében, hogy szélesebb körben megismerjék azokat az értékeket, amelyeket szervezetünk képvisel és tevékenységei során átad a célcsoportjának.

A márkázás nemcsak a megismertetésben játszik szerepet, hanem a megkülönböztetésben is. Két ugyanolyan szervezet nincs, esetleg hasonlóak, hasonló célokkal, értékekkel rendelkezők. Ne felejtsük el kiemelni és hangsúlyozni, hogy mi mitől különbözünk a többiektől. Talán pont a tudatos márkaépítés különböztet meg?

A sikeres márkázás 3 titka

A sikeres márkázásnak 3 titka van, ezek nem lépések, hanem egyszerre és folyamatosan követendő tevékenységek a szervezetünk életében.

1. Legyünk beazonosíthatóak!

Ehhez először is mi kell beazonosítsuk magunkat, meghatározzuk egyszerűen és érthetően, hogy miért hoztuk létre a szervezetünket. Válaszoljunk minél rövidebben a következő kérdésekre:

  • Kik vagyunk?
  • Milyen probléma hívta életre a szervezetünket?
  • Ki vagy mi az, akiért vagy amiért tenni akarunk valamit?
  • Milyen célok vezérelik a szervezetünk tevékenységeit?
  • Mik azok, amiket mindig szem előtt tartunk tevékenységeink során?

Ahhoz, hogy ezek a válaszok mások számára is, a külvilág, a célcsoportunk számára is egyértelműek legyenek, először is fel kell ruházzuk olyan audiovizuális elemekkel a szervezetünket, amikről azonnal megismerhetnek, megkülönböztethetnek másoktól. A márkanév, szlogen, logó, betűtípus, színek, dallamok, formák, csomagolás azok a jól kitervelt hordozók, a márkaidentitás eszközei, amelyek használata egyediségünk kiemelése mellett érték és üzenetközvetítő szerepet is betöltenek. Ezek a szervezetünk, a márkánk ismertetőjegyei, törekedjünk arra, hogy egyszerűek, könnyen megjegyezhetőek, felidézhetőek és kifejezőek legyenek, ugyanakkor egységesek legyenek, függjenek össze a tevékenységünkkel, céljainkkal és értékeinkkel.

2. Közvetítsük értékeinket!

  • Miért hasznos a szervezetünk tevékenysége a közösség, a társadalom javára?
  • Kiknek és miért fontos a működésünk? Milyen sikerekhez vezetnek a projektjeink?
  • Mi az, amiért elismerést érdemel a szervezetünk munkássága?

A fenti kérdésekre adott válaszokban bújnak meg a szervezetünk értékei. Ezeket az értékeket, szervezetünk jellemzőit egyértelművé kell tenni a csapatunk, a munkatársaink, az önkénteseink, az adományozóink, a célcsoportunk, a közösség, társadalom tagjai számára.

Sokan keresik az igazi értékeket a mai világban, szívesen állnak olyan ügyek mellé, ami számukra is fontos. Ezért is hasznos, ha az általunk képviselt értékeket nem rejtjük véka alá. A szervezetünk márkajegyei is tükrözzék az értékeinket, jelentéssel bírjanak a vizuális elemek, az általunk használt színek a szervezetünk jellemzőit sugallják, a mottónk vagy szlogenünk röviden és frappánsan továbbítsa a mondanivalónkat az emberek felé.

3. Ismételjük az üzenetünket!

A szervezetünk fő üzenete az alapvető feladatainkra, küldetésünkre utaljon. Tegyük fel magunknak a következő kérdéseket:

  • Mi a küldetésünk?
  • Milyen alapvető feladatokat látunk el?
  • Mi a szervezetünk célja?
  • Kiért vagy miért folytatjuk a tevékenységeinket?

A válaszokból pedig szűrjük le a lényeget és csak a legfontosabbakat közöljük. Fontos, hogy egyszerűen, a hétköznapi emberek számára is érthetően fogalmazzuk meg és közvetítsük az üzenetünket. Hanyagoljuk a bonyolult képi megjelenítést és a hosszú kifejezéseket, mondatokat.

Teszteljünk le minden illusztrációt és szófordulatot, hogy átmegy-e az üzenet és megjegyezhető-e. Mutassuk meg, mondjuk el a családunknak, ismerőseinknek, munkatársainknak, majd pár nap múlva kérdezzünk rá, hogy mire emlékeznek, és mit mond számukra. Ha eszükbe jut, és számukra is ugyanazt jelenti, amit a szervezetünk mondani akar vele, akkor a továbbiakban következetesen és rendszeresen használjuk. Minden cselekedetünkkel és kommunikációnkkal a szervezetünk fő üzenetét ismételgessük annak érdekében, hogy a szervezetünket igazán megismerhessék.

Ha sikeresen beazonosítottuk a szervezetünket, felelevenítettük, hogy milyen értéket képviselünk, és megfogalmaztuk a fő üzenetünket, itt az ideje, hogy hatékony marketingkommunikációba kezdjünk.

A hatékony marketingkommunikációról következő cikkünkben olvashat. Ha nem szeretne lemaradni róla, és még nem iratkozott fel a hírlevelünkre, kattintson ide.

megvaosult a magyar kormany tamogatasaval